niedziela, 18 marca 2012

Miso z makaronem udon i shiitake oraz smażone tofu z sosem kabayaki

Opierając się na domowej biblioteczce książek o kuchni japońskiej mogę powiedzieć, że te dania są całkiem wiernymi odwzorowaniami oryginałów. Choć Japończycy dorzuciliby do zupy trochę smażonej wołowiny, a sos kabayaki używany jest głównie do węgorza to przyrzekam, że w ostatecznym rozrachunku nie będziecie zawiedzeni.








MISO







Składniki:


15 strączków groszku cukrowego lub soi
1 marchewka
5 liści kapusty pekińskiej
4 suszone grzyby shiitake
100g makaronu udon
3 łyżki pasty miso
1 wegańska kostka rosołowa
1 dymka
sos sojowy


Przygotowanie:


Namaczam shiitake w gorącej wodzie na pół godziny. Gotuję udon zgodnie z instrukcją na opakowaniu, zwykle przez około 20 minut. Odcedzam makaron i przelewam zimną wodą. Rozpuszczam bulion w 2 litrach wody, wrzucam marchewkę pokrojoną w talarki, kapustę pokrojoną w paski, groszek cukrowy i grzyby przekrojone na pół. Dolewam 3 łyżki sosu sojowego i gotuję przez 10 minut. Następnie odcedzam wszystkie warzywa, do czystego bulionu dodaję pastę miso i dokładnie mieszam. W miskach układam porcje makaronu i warzyw, zalewam gorącą zupą, dekoruję posiekaną dymką. Zupę należy pić z miski uniesionej do ust, stałe składniki jeść pałeczkami.


TOFU




Składniki:


kostka jedwabistego twardego tofu pokrojona na 6 plastrów (najlepiej będzie jeśli szarpniecie się na oryginalne japońskie, tofu polsoi to nie jest dokładnie to, o co tutaj chodzi)
mąka ziemniaczana
olej słonecznikowy i sezamowy

4 łyżki cukru
4 łyżki bulionu warzywno-grzybowego z poprzedniego przepisu lub wody
pół szklanki sosu sojowego


Przygotowanie:


Przygotowuję sos. Na rozgrzaną teflonową patelnię wsypuję cukier. Do rozgrzanego cukru dolewam bulion lub wodę i mieszam. Zdejmuję patelnię z ognia i do powstałego syropu dolewam wolno sos sojowy intensywnie mieszając. Ponownie podgrzewam, aż sos zgęstnieje.

Każdy z plastrów tofu odciskam z wody na ręczniku papierowym (należy uważać, japońskie tofu jest bardzo delikatne i łatwo się kruszy). Obtaczam tofu w mące ziemniaczanej i smażę na rozgrzanej mieszance olejów do uzyskania złotego koloru. Podaję natychmiast z sosem do maczania w osobnym naczyniu .





sobota, 17 marca 2012

Twarożek bez krowy

Przepis upolowany na blogu I can't believe it's vegan. Jestem zachwycona pomysłem dodania cytryny, która czyni twarożek twarożkowym. Wersja szczypiorkowa jest super, ale myślę, że jeszcze piękniej będzie z drobno krojonymi suszonymi pomidorami. A w lecie z całkiem niesuszonymi. Bo teraz kilogram kosztuje 32 złote. Nigdy tak bardzo nie pragnęłam lata.



Składniki:

kostka naturalnego tofu
sok z 1/2 cytryny
3 łyżki sojowej śmietanki
duży ząbek czosnku
łyżka oliwy
garść pokrojonego szczypiorku
sól, pieprz świeżo mielony

Przygotowanie:

Miksuję dokładnie wszystko oprócz szczypiorku, którym posypuję całość. Odstawiam do lodówki, aby smaki się przegryzły. 




Kanapka z twarożkiem, kiełki brokuła, czeskie salami z pszenicy, 
najlepsze na świecie ogórki konserwowe z musztardowej zalewy.

piątek, 16 marca 2012

Pomidorowe penne zapiekane ze szpinakiem i beszamelem

Może nie zabrzmi to skromnie ale ta zapiekanka to czysta perfekcja. Pomidory, szpinak i delikatny zapieczony sos na wierzchu... Trochę nie byłam przekonana do tworzenia wegańskiego beszamelu ale te obawy okazały się bezpodstawne. 





Składniki (2 ogromne porcje albo 4 przystawki):


makaron:
250g pełnoziarnistego penne
puszka krojonych pomidorów
oliwa z oliwek
oregano, bazylia
sól, pieprz

szpinak:
250g świeżego szpinaku
1 cebula czosnkowa lub 2 zwykłe
4 ząbki czosnku
olej słonecznikowy
sól, pieprz

beszamel;
3 łyżki margaryny wegańskiej
2 łyżki mąki pszennej
ok. 3/4 szklanki mleka sojowego
mielona gałka muszkatołowa
świeżo mielony pieprz
sól


Przygotowanie:


Przygotowuję szpinak: podsmażam cebulę i czosnek na oleju, dodaję dokładnie wypłukane liście szpinaku. Doprawiam i duszę przez około 5 minut. Zdejmuję szpinak z ognia.

Jednocześnie gotuję makaron i zajmuję się beszamelem. Uwaga: makaron musi być lekko niedogotowany, dojdzie w piekarniku. Na teflonowej patelni rozpuszczam margarynę i wsypuję mąkę. Kiedy mąka staje się ciemnozłota bardzo powoli i ciągle mieszając dolewam mleko. Należy najpierw wlać tylko trochę a potem stopniowo dodawać, by uzyskać gęstą, kremową konsystencję. Dodaję gałkę, sól i pieprz.

Na osobnej patelni rozgrzewam oliwę i dodaję pomidory, doprawiam. Do smażących się pomidorów dorzucam ugotowany makaron.

W naczyniach żaroodpornych układam kolejno makaron z pomidorami i szpinak, polewam równomiernie beszamelem. Wstawiam naczynia do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika na około pół godziny.

wtorek, 13 marca 2012

Brukselkowa


Zwykła gotowana brukselka rzadko bywa nudna, lecz zachęcam do okazyjnej zmiany repertuaru. Zachęcam do gotowania zup, gdyż można je wykonać prawie ze wszystkiego i ciągle mieć pewność, że będą świetnie smakować. Zachęcam tych, którzy mnie znają i czytają do sprezentowania mi kompletu gładkich talerzy, jabłuszka powoli doprowadzają mnie do szału.





Składniki:

700g brukselki
1 cebula
1 kostka rosołowa
oliwa
lubczyk, koperek
śmietana sojowa
troszkę cukru, sól, pieprz

Przygotowanie:

W garnku podsmażam cebulę, dorzucam brukselkę pokrojoną w plasterki. Brukselka jest naprawdę dobra, jeśli się trochę usmaży przed gotowaniem. Następnie zalewam wodą, dodaję kostkę i przyprawy. Na koniec, gdy brukselka jest miękka dodaję śmietanę. 




czwartek, 8 marca 2012

Grochówka i kotlet, czyli Polaczka obiad (bez mięska)












Składniki:

paczka (400g) żółtego łuskanego grochu
4 marchewki
2 cebule
5 ząbków czosnku
5 ziemniaków
pół selera
2 pietruszki
garść majeranku, dużo majeranku, majeranek to siła tej zupy
6 liści laurowych

8 ziel angielskich
sól, pieprz
łyżeczka słodkiej papryki
4 litry wody

olej
100g śmietany sojowej



Przygotowanie:

Podsmażam pokrojoną cebulę i czosnek na oleju. Dodaję pokrojone na spore kawałki marchewki, pietruszki i seler oraz majeranek, liście laurowe, ziele angielskie, paprykę, sól i pieprz, zalewam wodą. Gotuję do miękkości warzywa, dodaję wypłukany groch. Gotuję przez pół godziny po czym dodaję śmietanę sojową.







Sojowe kotlety w ziołowej panierce, duszone warzywa, ziemniaki.




Bonusowe czipsy z niewykorzystanego ziemniaka.


sobota, 3 marca 2012

Urodzinowe bananowe brownie

Przepis znajdziecie TU. Ja nie jestem dobrym cukiernikiem, bo trzeba się ściśle trzymać proporcji, więc ciasta jestem tylko w stanie odtwarzać z dobrych przepisów. Tutaj jedynymi modyfikacjami jest zastosowanie tortownicy, gdyż ciasto miało udawać tort urodzinowy dla kolegi i zastąpienie oleju margaryną Alsan.





czwartek, 1 marca 2012

Tortille z kebabem

Niepowtarzalna szansa żeby poczuć klimat ulicznej budki z szybkim jedzeniem. Szczodrze doprawione mięso, sos curry (żałowałam, że akurat nie miałam dodatkowo sambal oelek). Jako taką harmonię zapewnia trochę warzyw w środku, ale przecież każdemu, raz na jakiś czas, należy się odrobina smażonej rozkoszy ;)



Składniki:

100g kostki sojowej
3 wegańskie tortille
trochę sałaty
6 małych pomidorów
mieszanka przypraw do kurczaka albo kebabu albo po prostu dużo papryki, czosnku, majeranku, chilli
sól, pieprz
olej

sos:
pół szklanki śmietany albo jogurtu roślinnego
2 łyżki oliwy
łyżka soku z cytryny
łyżeczka curry
pół łyżeczki cukru
pół łyżeczki soli
pieprz


Przygotowanie:

Gotuję sojowe tekturki do miękkości, mocno odsączam, obtaczam w dużej ilości przypraw, smażę na oleju. Przygotowuję sos mieszając wszystkie jego składniki. Podgrzewam tortille na patelni. Pakuję warzywa, kebab do tortilli, polewam sosem, zwijam.